JaunumiIespaidi par WACS kongresu Stavangerā

Iespaidi par WACS kongresu Stavangerā

"Mēs esam jauniņie – gribam saņemt visu pieejamo informāciju, gribam visu saprast, gribam būt jūsu vidū!" – ar šādu attieksmi Latvijas "Pavāru kluba" valdes priekšsēdētāja Svetlana Riškova devās uz Norvēģijas pilsētu Stavangeru, kur norisinājās ikgadējais Šefpavāru Apvienību Pasaules Asociācijas (WACS -The World Association of Chef’s Societies, saīsināti „World chefs”) kongress. Šī noteikti bija pareizā attieksme, jo mājās Svetlana ir atgriezusies ar vērtīgu pieredzi, jaukām atmiņām, noderīgiem sakariem starptautiskajā vidē un jaunām zināšanām.

"Pirmkārt, vislielakais paldies jāsaka Zviedrijas Pavāru asociācijas loceklim Draganam Unicam (Dragan Unic, attēlā kopā ar Svetlanu) – tieši viņš pērnā gada rudenī viesojoties Riga Food 2013 izstādē aicināja atjaunot "Pavāru kluba" statusu prestižajā asociācijā WACS. Vairākus gadus atpakaļ, pirms valdes sastāva atjaunošanas, "Pavāru klubs" jau bija WACS biedrs, bet, krīzes laikam sākoties, no asociācijas izstājās, jo biedru naudas nav no mazajām.
D.Unics ne tikai mūs iedrošināja atsāk šo sadarbību, bet arī panāca labvēlīgus iestāšanās noteikumus. " Tā nu šī gada sākumā Pavāru klubs atkal tika uzņemti biedru rindās un šo iespēju izmantoja, lai sāktu visu no jauna sākuma.

Stāstot par kongresā pavadītajām piecām dienām, Svetlana atzīst, ka iesākumā bijis ļoti grūti orientēties, bet katru dienu tika iepazīti daudzi jauki un izpalīdzīgi cilvēki, tāpēc pirmā nedrošības sajūta ātri pārgājusi. "Ikdienas programma bija ļoti plaša un dažāda – netrūka ne semināru, ne meistarklašu, ne aktīvu diskusiju, un kur nu vēl banketi katru vakaru – tas bija jo īpaši iespaidīgs skats, jo konferenci apmeklēja apmēram 700 dalībnieki (400 pavāru apvienību pārstāvji un 300 sadarbības partneru un sponsoru) no visiem pasaules kontinentiem."

Jautāta par pašu svarīgāko un interesantāko kongresa ietvaros, Svetlana izceļ divas lietas: "Pirmkārt, lekcijas par resursu taupīšanas tēmu "How to feed the planet" – ļoti vērtīga informācija, par kuru Latvijā vēl nav plašu pētījumu, pat izstrādāts plāns 50 gadiem – par uzzināto stāstīšu arī citiem "Pavāru kluba" biedriem nākamajā sapulcē, kā arī mājas lapā, domāju, tam vajadzētu atsevišķu rakstu. Otrkārt, asociācijas vēlēšanas. Tika pārvēlēti divi Eiropas kontinenta reģionālie prezidenti un balsots par to, kur notiks kongress pēc četriem gadiem (nākamajiem trīs viss jau ir izlemts iepriekšējos gados). Te nu netrūka ne kārtīgas cīņas, ne intrigu… Ļoti priecēja, ka par Ziemeļeiropas reģionālo prezidentu, kas, tātad, arī ir Latvijas tiešais prezidents, tika ievēlēts jau minētais Dragans Unics.

Par uzņēmējvalsts statusu cīnījās Kanāda un Malaizija – šī bija ļoti nopietna konkurence, abas valstis ļoti vēlējās uzvarēt, tāpēc netika žēloti ne līdzekļi, ne resursi, jo konkursa organizēšana, protams, ir saistīta ar ļoti lielas naudas ieguldījumiem, tūristu pieplūdumu un prestiža celšanu. Katras valsts pārstāvji prezentēja savu mājvietu, minot visus iespējamos plusus, slavējot savu virtuvi, apskates objektus un līdzšinējos sasniegumus. Sīvā cīņā tomēr uzvarēja Malaizija diezgan pragmātisku iemeslu dēļ – uz Kanādu daudzām valstīm nepieciešama vīza, kas uzreiz sarežģī ceļošanas procesu. Tā kā Kanādas delegācijas sastāvā bija arī divi Kanādas latvieši, ar kuriem iepazinos, tad es redzēju gan to, cik nopietni viņi bija gatavojušies un cik ļoti viņi pārdzīvoja par zaudējumu… Visas šīs peripetijas, kas saistītas ar abiem balsojumiem manā pieredzē bija kaut kas jauns un apliecināja to, cik šī asociācija ir nopietna, un cik nopietni te viss tiek uztverts. "

Paralēli balsojumiem un jaunu zināšanu iegūšanai, šāds kongress, protams, ir lieliska vieta jaunu sponsoru piesaistīšanai – arī Svetlanai tas bija viens no mērķiem un, ja viss ritēšot kā plānots, tad brauciens pavisam noteikti nebūs bijis velts. Runājot par mērķiem, pēc atgriešanās Svetlanai ir parādījies viens jauns: "Stavangerā pavadīto dienu laikā vairākas reizes tika runāts par Igauniju un izteikta nožēla, ka viņu pavāru biedrība nav WACS sastāvā. Igauņi, tāpat kā mēs, bija jau kādreiz iestājušies, bet pēc tam pārtraukuši savu dalību asociācijas sastāvā. Tā kā man igauņu pavāru biedrības vadība ir labi pazīstama, domāju viņus iedrošināt sadarbības atsākšanai."

Uz nopietnām pārdomām vedinājusi arī visa asociācijas struktūra: "Veicamo darbu ir ļoti daudz, taču tie tik sadalīti, dodot katram konkrētu uzdevumu, ko veikt. Mums, šobrīt vairāk ir tā, ka daži cilvēki mēģina paspēt ļoti daudz dažādu lietu, bet skaidrs, ka rokas ir par īsām un vajadzētu lielāku komandu, lai visu paveiktu…"

Mūsu "Pavāru kluba" valdes priekšsēdētāja kongresā ir bijusi viena no jaunākām un viena no retajām sievietēm pavāru vidū, kas arī piesaistīja papildus uzmanību jaunienākošas valts delegātei. „Sakarā ar to bija piedāvājums arī piedalīties projektā „Woman in WACS”, ko noteikti pieņemšu, lai rādīt personīgu piemēru sievietēm – pavārēm Latvijā, ka viņas spēj sasniegt daudz panākumu mūsu lieliskajā profesijā”, sarunas noslēgumā Svetlana smaidot piebilst.

Mūsu draugi

Kalendārs

Ir 2019. gada 27. jūnijs 07:19
Vārda dienas svin Malvīne, Malvis

Partneri

Atrodi mūs Facebook

tw fb