JaunumiKļuvis zināms, kurš pārstāvēs Igauniju Bocuse d’Or finālā 2020. gadā
Igaunijā, Tallinā 6. jūnijā notika nacionālā atlase pasaulē prestižākajam pavāru konkursam Bocuse d’Or. Igaunijas Bocuse d’Or organizatori ielūdza Latvijas Pavāru kluba pārstāvjus un kluba prezidenti Svetlanu Riškovu būt par konkursa novērotājiem.
Jau ziņojām, ka 2019. gada aprīlī Latvijas Pavāru klubs saņēma oficiālu ielūgumu piedalīties prestižajā konkursā Bocuse d’Or, kura pusfināls norisināsies 2020. gadā Tallinā. 2019. gada septembrī Riga Food ietvaros notiks konkursa Latvijas pavārs 2019. nacionālā atlase.
Pēc Tallinas konkursa Svetlana Riškova dalījās ar iespaidiem:
„Igaunijas Bocuse d’Or notika Tallinas viesmīlības skolā (Tallinn School of Service). Dalībnieki sāka gatavoties, iekārtoties stendos jau no pulksten 8.00. Pulksten 9.00 tika dots starts. Konkursantiem bija piecas ar pusi stundas, lai pagatavotu divus ēdienus: zivju ēdienu no sama un gaļas ēdienu no piena sivēna. Pārējās ēdienu sastāvdaļas konkursanti varēja izvēlēties un atnest savus papildinājumus.
Dalībnieki demonstrēja dažādas pieejas: daži sekoja klasiskām Eiropas virtuves tradīcijām, citi savukārt orientējās uz ziemeļvalstu garšu. Konkursa uzdevumi tehniski bija ļoti sarežģīti: daudz sastāvdaļu, formu, krāsu. Pamatā tika izmantoti vietējie produkti. Igaunijai jau ir pieredze augsta līmeņa kulinārajos konkursos, tomēr vienmēr ir jāmācās.
Žūrijai bija 2 galdi, pie katra seši žūrijas locekļi. Viens galds vērtēja zivju ēdienus, otrs galds – gaļas.
Uz konkursu bija ieradies arī Bocuse d’Or direktors Florents Suplisons, lai vairāk iepazītu un redzētu kopējo līmeni.
Pasākumam bija brīva ieeja un tas bija ļoti labi apmeklēts, skatītājos bija labākie pavāri, studenti, nozares pārstāvji un citi interesenti. Arī kulinārijas skolai, kurā notika konkurss, tas bija nozīmīgs notikums, kas noteikti iedvesmoja arī studentus censties būt par izciliem pāvārmeistariem. Jāpiebilst, ka kulinārijas skolas pasniedzēji un studenti piedalījās arī kā palīgi.”
Igaunijas Bocuse d’Or konkursā pirmo vietu ieguva Arturs Kazarickis (Artur Kazaritski), kurš strādā par šefpavāru Kopenhāgenas trīszvaigžņu Michelin restorānā Geranium. Viņš ir strādājis restorānos visā pasaulē, bet savu karjeru uzsāka Tallinā. Arturs Kazarickis pārstāvēs Igauniju Eiropas Bocuse d’Or pusfinālā. Kazarickim par uzvaru tika piešķirti arī 10 000 eiro no EtsNord, lai finansētu viņa gatavošanos Eiropas finālam.
Žūrijas priekšsēdētājs Dmitrijs Mägi, kurš ir šefpavārs Ņujorkas trīszvaigžņu Michelin restorānā Eleven Madison Park, atzina, ka uzvarētājs tika izvēlēts vienprātīgi: visi žūrijas pārstāvji uzskatīja, ka Arturs bijis labākais. Viņa sniegums bija tehniski spēcīgs, garšīgs un vienkārši skaists.
Otrais bija Ivans Derizemļa (Ivan Derizemlja) no Tallinas restorāna CRU, bet trešo vietu Igaunijas finālā ieguva Oslo viesnīcas Bristol šefpavārs Aleksandrs Gurejevs. Derizemļas komanda ar Noels Molja (Noel Moglia) tika atzīts par labāko komandu.
Pēc Bocuse d’Or Igaunijas prezidenta Dimitrija Demjanova domām, Igaunijas šefpavāri ir ļoti meistarīgi, ļoti motivēti un ieguvuši lielu atzinību no visas pasaules. Dimitrijs Demjanovs pastāstīja: „Mēs visi strādājam, lai parādītu spēcīgu Igaunijas klātbūtni globālajā gastronomijas kartē.”
Vai Latvijas pavārmeistari ir gatavi Bocuse d’Or izaicinājumam?
2019. gada aprīlī Latvijas Pavāru klubs ir saņēmis oficiālu ielūgumu piedalīties prestižajā konkursā Bocuse d’Or, kura pusfināls norisināsies 2020. gadā Tallinā. 2019. gada septembrī Riga Food ietvaros notiks konkursa Latvijas pavārs nacionālā atlase. Uzvarētājiem būs iespēja pieņemt izaicinājumu un ieiet vēsturē kā pirmajiem, kas piedalīsies pasaulslavenajā Bocuse d’Or konkursā.
Svetlana Riškova stāsta: „Es daudz ceļoju, redzu pasaules līmeņa konkursus un secinu, ka garšas ir mūsu stiprā puse, bet organizatoriski mums jākļūst stiprākiem. Šajā aspektā gribētos mācīties no skandināviem. Otra lieta – finansējums. Lai piedalītos tāda līmeņa konkursā kā Bocuse d’Or, lai atbilstoši sagatavotos, ir nepieciešami 100 tūkstoši eiro. Ir bažas un šaubas par to, kā to sasniegt. Tas ir garš ceļš. Svarīgi ir, lai Bocuse d’Or filozofiju saprastu valsts un sponsori. Jāsaprot, kāpēc to darām.
Esmu bijusi LIAA un ekonomikas ministrijā, rakstījusi vēstules. Ir nepieciešamas sarunas un skaidrošanas darbs, lai veidotos izpratne par tāda mēroga konkursu pozitīvo ietekmi uz Latvijas tēlu. Gribētos sastapties ar ieinteresētību un atvērtību.
Bocuse d’Or direktors Florents Suplisons plāno piedalīsies preses konferencē, kas šogad notiks Rīgā Bocuse d’Or nacionālās atlases sakarā.
Bocuse d’Or nozīmē ļoti daudz. Tas ir kolosāls ieguldījums kulinārajā tūrismā un Latvijas tēlā. Visi, kas iesaistās, būs ieguvēji – pārtikas ražotāji, restorāni, tūrisma un viesmīlības industrija un Latvija kopumā.
Iespējamie finansēšanas avoti, lai sagatavotos konkursam ir trīs. Pirmkārt, pārtikas ražotāji un tirgotāji. Otrkārt, valdība. Treškārt, plānojam rīkot arī labdarības pasākumus.”
Bocuse d’Or ir pasaules prestižākais kulinārijas konkurss, ko bieži dēvē par “kulinārijas olimpiskajām spēlēm”. Sākotnēji to 1987. gadā veidoja pasaulslavenais franču šefpavārs Pols Bokjūzs. Lielajā finālā, kas reizi divos gados notiek Lionā, Francijā, vērtē 24 šefpavārus no visas pasaules, kas iepriekš ir izgājuši nacionālās atlases un guvuši sasniegumus savā profesijā. 2020. gada jūnijā Tallinā notiks Eiropas konkursa pusfināls, kurā startēs arī Latvijas pārstāvis vai pārstāve. Kurš pieņems šo izaicinājumu, to uzzināsim šogad septembrī.
Foto galeriju skatīt šeit