JaunumiPavāri, kuri maina ēdināšanas pasauli. II daļa
Turpinām pagājušajā nedēļā iesākto sarakstu, ar šefpavāriem, kuri iet vienu soli tālāk un rīkojas pēc labākās sirdsapziņas – organiska pārtika no vietējiem ražotājiem, jauniešu izglītošana par veselīgu ēdienu, domāšana par nākotni, pārtikas neizniekošanu un vēl daudz kas cits – lasāmviela iedvesmai!
6. Sems Kāss (Sam Kass) (attēlā) – asistējošais šefpavārs Baltajā namā, vecākais padomnieks organizācijā "Veselīgas pārtikas iniciatīva", aktīvi iesaistījies arī ASV pirmās lēdijas Mišelas Obamas organizētajā kampaņā "Let’s Move!", kas izveidota ar mērķi apturēt bērnu aptaukošanos.
Sems Kāss ir arī strādājis, lai uzsāktu un uzturētu dārzeņu un bišu audzēšanu Baltā nama dārzos, kas šobrīd pabaro ne tikai prezidenta ģimeni, darbiniekus un viesus, bet arī piegādā ziedojumus vietējajiem pārtikas izdales punktiem.
7. Šefpavārs Džeimijs Olivers (Jamie Oliver), "Džeimija Olivera fonda" dibinātājs. Ar saviem neskaitāmajiem projektiem Olivers ir uzskatāms par pionieri ilgtspējīgas pārtikas kustībā. Viņš darbojas, lai uzlabotu ēdināšanas programmas skolā, samazinātu pārtikas produktu nelietderīgu izšķērdēšanu, palielinātu to reižu skaitu, ko ģimenes pavada kopīgi virtuvē gatavojot, kā arī popularizējot svaigu, veselīgu produktu patēriņu.
8. Šefpavārs Bartons Sīvers (Barton Seaver) izglīto savus klientus par attiecībām, kas valda starp jūras veltēm un ilgtspējību. Viņš ir fokusējies uz vietējo un globālo zivju produktu konservēšanu un lietām, kas ar to saistītas – nozvejotajām un apdraudētajām zivju sugām. Līdzdarbojoties ar "National geographic", Sīvers ir izstrādājis ilgtspējību veicinošu "Jūras velšu lēmumu gidu".
9. Bils Telepans (Bill Telepan) – Ņujorkas šefpavārs atvēra savu "Upper West Side" restorānu ar mērķi iecelt uzmanības saulītē sezonālās, ekoloģiski audzētās ēdienu sastāvdaļas. Papildus šefpavārs Telepans darbojas Ņujorkas skolās, cenšoties ieviest reformas ēdnīcās, kā arī sadarbojas ar organizāciju "Taste of Greenmarket", kas katru gadu rīko Ņujorkas fermeru un vietējo pārtikas piegādātāju godināšanu.
10. Šefpavāre Alise Vatersa (Alice Waters) 1971.gadā nodibināja savu restorānu "Chez Panisse", kurā par vadlīnijām kalpoja trīs vienkārši vārdi: "labs, tīrs un godīgs" – tātad, ēdienu gatavošanā tika izmantotas augstākās kvalitātes organiski audzētas izejvielas. Viņa arī uzsāka programmu "The Edible Schoolyard", kas rosina un aktīvi iesaista bērnus izprast visu ēdiena radīšanas un patērēšanas ciklu. Programmas sākumā bija dārzs viena akra ( 4046,85 m2) lielumā un mācību telpa – virtuve. Šobrīd šī pārtikas izzināšanas programma ir kļuvusi par daļu no izglītības plāna neskaitāmās skolās.
11. Marks Vetri (Marc Vetri) ir ne tikai dažu augstāk novērtēto restorānu šefpavārs Filadelfijā (piemēram, " Vetri Ristorante"), bet arī fonda "Vetri Foundation for Children" dibinātājs. Šīs organizācijas mērķis ir izglītot un neformālā veidā, kopīgi darbojoties, veidot izpratni Filadelfijas apvidū dzīvojošajiem bērniem par veselīga ēdiena nozīmīgumu dzīvē. Vetri fonds jau tagad ir reformējis pusdienu piedāvājumu vairākās Filadelfijas skolās.