JaunumiĒd, lai neslimotu!

Ēd, lai neslimotu!

Recepšu portāls www.bonappetit.lv piedāvā interesantu rakstu, kas varētu ļoti noderēt šajā aukstajā laikā, kad tiek runāts par gribas epidēmijas tuvošanos. Neslimojam!

"Katru gadu, iestājoties ziemas aukstumam, ārsti ceļ trauksmi, ka ir pienācis laiks gatavoties gripas epidēmijai! Un mēs skrienam vakcinēties, pērkam homeopātiskās zāles, kompleksos vitamīnus un paracetamolu. Aptiekās izveidojas rindas un zāļu deficīts. Taču rūgtās zāles var aizstāt ar ēdienu. Piedāvājam jūsu uzmanībai dažas vienkāršas un veselīgas receptes.

Saaukstēšanās profilakse.

Rudens un ziemas periodā organisma aizsargfunkcijas stiprina A, C, E un B6 vitamīni. Dodiet priekšroku svaigiem produktiem: burkāniem, sīpoliem, brokoļiem, saldajiem pipariem, āboliem, bietēm, ķirbjiem, citrusaugļiem.
Brokoļos C vitamīna ir divas reizes vairāk nekā citrusaugļos, un pēc karotīna daudzuma tie ir līdzvērtīgi ķirbjiem un burkāniem. Lai pagatavotu brokoļus krējuma mērcē, vidēja lieluma brokoli sadaliet pa ziedkopām, sarīvējiet 150 g siera un sajauciet kopā ar glāzi trekna krējuma, ielieciet brokoļa ziedkopas uguns izturīgā traukā un pārlejiet tās ar siera – krējuma maisījumu, pievienojiet sāli un piparus un 30 min cepiet cepeškrāsnī.

Speķis ar ķiplokiem
ir labi pazīstams profilaktiskais līdzeklis. Sasmalciniet divas ķiploku galviņas, izmantojot ķiploku spiedi vai dārzeņu rīvi. Sajauciet sasmalcinātos ķiplokus ar rupjo sāli, ar iegūto maisījumu ierīvējiet 1 kg speķa. Ieteicams iepriekš speķi sagriezt četros gabalos. Pusglāzei ūdens pievienojiet vienu ēdamkaroti etiķa. Baltu audumu vai marli samērcējiet etiķūdenī un ietiniet tajā speķi. Ietīto speķi ielieciet traukā ar vāku un ievietojiet ledusskapī. Pēc 2 – 3 dienām variet ēst.

Itāļu garšvielu gremolatu viegli var pagatavot ikviens. Sasmalciniet vienu buntīti pētersīļu un 5 ķiploku daiviņas, pievienojiet divu citronu mizas (mizā ir visvairāk vitamīnu). Samaisiet visas sastāvdaļas un pievienojiet 1 ēdamkaroti olīveļļas. Dažādībai vēl varat pievienot piparus, sāli un garšvielas. Gremolatu pasniedz pie gaļas, vistas, zivs ēdieniem, pievieno sautētai gaļai (pievieno gatavošanas beigās) un sautētiem dārzeņiem. Šo garšvielu var ēst arī vienkārši ar maizi. Termiski neapstrādāta šī garšviela ir visveselīgākā.

Asais maisījums “Spēkavīrs” (jālieto epidēmijas periodā un, kad parādās pirmie saslimšanas simptomi). “Spēkavīra” pagatavošanai ir nepieciešami tradicionālie profilakses produkti. Ņemiet divus citronus, iztīriet no tiem kauliņus, sasmalciniet citronus kopā ar mizu, izmaļot caur gaļas maļamo mašīnu vai sablenderējot. Pēc tam sasmalciniet vienu ķiploku galviņu un samaisiet kopā ar citrona masu, pievienojiet 150 g medus un vēlreiz rūpīgi samaisiet. Iegūto maisījumu ielieciet burciņā un novietojiet ledusskapī. Lietojiet pa vienai tējkarotei 3 reizes dienā pēc ēšanas. Uzdzert nedrīkst! Uzmanību! Šo maisījumu nav ietiecams lietot tiem, kuriem ir kuņģa problēmas.

Irbenāja ķīselis (paaugstina imunitāti). Pusglāzei irbenāja sulas pievienojiet cukuru (200 g vai pēc garšas) un medu, aplejiet ar četrām glāzēm verdoša ūdens. Nelielā ūdens daudzumā izšķīdiniet 4 ēdamkarotes kartupeļu cietes. Rūpīgi maisot saldināto irbenāja sulu, pielejiet tai izšķīdināto kartupeļu cieti. Ķīseli vārīt nevajadzētu, lai saglabātu irbenāja sulas vērtīgās īpašības.

 Ja tomēr esat saslimuši….

Ja tomēr jums nav izdevies izvairīties no saslimšanas, nepārslogojiet savu gremošanas sistēmu. Visu organisma enerģiju nepieciešams novirzīt cīņai ar saslimšanu. Tāpēc izvēlieties vieglus produktus: svaigus un sautētus dārzeņus, vārītu vai sautētu zivi, tvaicētas kotletes, ārstnieciskos ķīseļus.

Vistas buljonam
ir pretiekaisuma iedarbība, tas atvieglo elpošanu, kad ir aizlikts deguns, nomierina kakla sāpes, šķīdina asinis un pat veicina nervu sistēmas stiprināšanu. Viens no ārstnieciskā vistas buljona variantiem: noskalojiet divus vistas stilbiņus (vai 4 spārniņus), ielieciet katlā un aplejiet ar 2 litriem auksta ūdens. Lieciet katlu uz uguns. Kad ūdens būs uzvārījies, pagrieziet mazāku uguni un nosmeliet putas. Pievienojiet šķipsniņu melno graudu piparu, 1 sīpolu un 1 veselu nelielu burkānu. Pēc 20 min pievienojiet 1 ēdamkaroti zaļumu: piparmētru, baziliku, timiānu, majorānu, asinszāli. Vēl pēc 20 min noņemiet no uguns. Pēc garšas pievienojiet sāli, izņemiet dārzeņus un vistu, buljonu izkāsiet.

Skābēti kāposti
ir pazīstama tautas medicīnas recepte. Kāpostu skābēšanas procesā netiek pielietota termiskā apstrāde, tāpēc tajos saglabājas vitamīni un minerālvielas. Skābēti kāposti ir profilakses līdzeklis daudzām saslimšanām, tai skaitā arī saaukstēšanās, bronhīta un augšējo elpceļu saslimšanu gadījumos. Lai ne tikai dažādotu savu ēdienkarti, bet arī lai papildinātu vitamīnu un minerālvielu klāstu, pagatavojiet skābu kāpostu salātus ar bietēm. Nospiediet 400 g skābētu kāpostu, vienu vārītu bieti notīriet un sagrieziet salmiņos. Notīriet un pusgredzenos sagrieziet vienu sīpolu. Noskalojiet, nosusiniet un sasmalciniet dilles. 4 bekona šķēles sagrieziet nelielos gabalos (diētiskajā variantā slimības laikā aizstājiet ar vārītu vistas fileju). Uzkarsējiet sausu pannu, uzlieciet bekona šķēles un cepiet 4 min. Bekona šķēlēm pievienojiet sīpolu un cepiet vēl 3 min. Samaisiet skābētus kāpostus ar bieti, pievienojiet apcepto sīpolu un bekonu, vēlreiz visu rūpīgi samaisiet un pārberiet dilles.

Ārstniecisko ķīseli
var pagatavot no citrona un medus. Sajauciet 3 ēdamkarotes medus ar 4 glāzēm ūdens, uzkarsējiet līdz vārīšanās temperatūrai. 2 ēdamkarotes kartupeļu cietes izšķīdiniet nelielā auksta ūdens daudzumā, lēnām, nepārtraukti maisot, ielejiet izšķīdināto cieti ķīselī. Ja ķīselis nesabiezē, tad vēlreiz uzkarsējiet līdz vārīšanās temperatūrai un noņemiet no uguns. Pievienojiet ķīselim 3 ēdamkarotes medus un sulu no viena citrona.

Pēc irbenāja ķīseļa parauga varat pagatavot dzērveņu ķīseli. Dzērveņu ķīselis mazina iekaisumu un temperatūru. Pats galvenais, lai dzērvenes pēc iespējas mazāk tiktu termiski apstrādātas.

Slimošanas laikā ir nepieciešams uzņemt daudz šķidruma. Piemēram, ingvera tēju. Tāpat kā dzērvenes, arī ingvers efektīvi pazemina temperatūru un tam ir antibiotiska iedarbība. Tējas pagatavošanai uzvāriet 1,2 L ūdens, pievienojiet 3 ēdamkarotes rīvēta svaiga ingvera un 5 ēdamkarotes medus. Dzērienu rūpīgi samaisiet un izkāsiet. Centieties no ingvera izspiest maksimāli daudz šķidruma. Pievienojiet šķipsnu melno graudu piparu un 4 ēdamkarotes citrona vai apelsīna sulas. Varat pievienot arī nedaudz piparmētras. Tēju jādzer karstu."

bonappetit.lv

Mūsu draugi

Kalendārs

Ir 2024. gada 25. novembris 07:54
Vārda dienas svin Katrīna, Kate, Kadrija, Trīne, Katrīne

Partneri

Atrodi mūs Facebook

tw fb