JaunumiJauno pavāru konkursa pirmais pusfināls
18. februārī Smiltenes tehnikumā pulcējās 11 topošie pavāri, lai pierādītu savas spējas Latvijas profesionālās izglītības iestāžu konkursa "Ēdināšanas pakalpojumi" pirmajā pusfinālā. Šāds konkurss ar diviem pusfināliem un galveno finālu pavasarī tiek organizēts katru gadu un par tradīciju jau kļuvusi arī "Pavāru kluba" iesaistīšanās ne tikai šī konkursa praktiskā atbalstīšanā ar produktiem un traukiem, bet arī vērtēšanā un konursa profesionālā līmeņa celšanā.
Uzvara Priekuļu tehnikumam
Konkursus organizē Smiltenes tehnikums sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru (VISC), "Pavāru klubu", sociālajiem un citiem sadarbības partneriem. Konkursa žūrijā šoreiz darbojās trīs restorāna "Kaļķu vārti" darbinieki: šefpavārs-vērtēšanas komisijas priekšsēdētājs Raimonds Zommers, kā arī pavāri-vērtēšans komisijas eksperti Haralds Saušs un Viesturs Lasmanis.
No 11 pārstāvētajām mācību iestādēm, šoreiz uzvaru mājās veda Priekuļu tehnikums, jo tās audzēknis Rolands Lēģeris konkursā sevi pierādīja vispārliecinošāk, otrajā vietā atstājot Vecbebru Profesionālās un vispārizglītojošā internātvidusskolas audzēkni Aiju Ružu. Godpilnajā trešajā vietā ierindojās Elizabete Švalbe no VSIA „Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma Preiļu teritoriālā struktūrvienības".
Melnajā kastē – lillā kāposts
Visiem konkursantiem nācās tikt galā ar diviem uzdevumiem. Pirmais no tiem bija dzidrās buljonzupas ar pastu pagatavošana, kas īpašas grūtības nesagādāja. Otrais uzdevums, kā ierasts, bija pamatēdiena gatavošana. Šoreiz tā obligātās sastāvdaļas bija laša fileja un topinambūrs, turklāt ēdiena sastāvā kā minimums jāiekļauj viena cieti saturoša piedeva, viena mērce un vismaz divi dārzeņi.
Neizpalika arī noslēpumainā melnā kaste, kas šoreiz sevī slēpa lillā kāpostu, kas pēc izvēles bija jāpievieno vienam no ēdieniem. Šis uzdevums sagādāja grūtības, jo jaunie pavāri tā īsti nevarēja atrast pielietojumu, tāpēc piedāvāja to galvenokārt svaigā veidā.
Katrs ēdiens bija jāgatavo divām porcijām un tie visi žūrijas vērtējumam tiek pasniegti vienlaicīgi. Tomēr tas vēl nav viss – tika pārbaudītas arī pavāru spēja komunicēt, jo 3 minūšu laikā ikvienam no dalībniekiem bija jāprezentē savs veikums žūrijas komisijai.
Izcili apmierināts
Kā pastāstīja "Pavāru kluba" valdes loceklis Raimonds Zommers, kurš žūrijas komisijas priekšsēdētāja godā ir jau vairākus gadus, dalībnieku līmenis redzami aug ar katru gadu: "Mēs ļoti strādājam, lai pēc iespējas pietuvinātu šī konkursa prasības un rezultātu tam, kāds tas ir tā dēvētajās jauniešu profesionālajās olimpiādēs – konkursos "EuroSkills" un "WorldSkills". Šis konkurss ir arī kā tāda pirmā atlase, jo, iespējams, ka fināla uzvarētājs arī vēlāk nopelnīs to godu pārstāvēt Latviju starptautiskajos konkursos. Pagaidām esmu izcili apmierināts ar jauno pavāru sniegumu – nav vairs nekādi rosoli, karbonādes vai no dārzeņiem izgrebtas rozītes uz šķīvjiem, līmenis ir ļoti progresējis! Īpaši, protams, var just atšķirību, ja audzēknim ir bijusi iespēja būt praksē kādā restorānā, vai viņam gatavoties ir piepalīdzējis praktizējošs restorāna šefpavārs. Tieši palīdzība no šefpavāriem ir tas, kas topošajiem pavāriem ir ļoti būtisks faktors tālākajai attīstībai – paldies visiem kolēģiem, kuri ir gatavi ieguldīt savu laiku un zināšanas jaunās paaudzes izglītošanā!"
Turpretī "Restorānu Servisa skolas" pedagoģe un pavāru konkursa rīcības komisijas eksperte Gunta Stepanova, kura pagājušā gada pusfinālos kā galveno problēmu uzsvēra dalībnieku nespēju iekļauties noteiktajā laikā, šogad pauda gandarījumu par izmaiņām: "Paldies pedagogiem, kuri, sagatavojot audzēkņus, ir pievērsuši uzmanību pagājušā gadā pieļautajām kļūdām, bet pašiem konkursantiem būtu vairāk jāpiestrādā pie ēdienu izgaršošanas. Vēlos arī pateikt lielu paldies visiem, kas atbalsta konkursu ar savu darbu un balvām! Īpašs paldies uzņēmumiem REATON un AUGĻU SERVISS par nodrošinātajiem produktiem! "
Otrais pusfināls jau notiks pavisam drīz – 26. februārī Ventspils Tehnikumā. Noteikti informēsim par šī konkursa rezultātiem un secinājumiem!