JaunumiVai šefpavāri gatavo arī mājās?
Pastāv uzskats, ka visiem pavāriem apkārtējie ar savām kulinārajām dotībām ir jāiepriecina nepārtraukti. Vai tā ir? Mēs pajautājām Live Rīga restorānu šefpavāriem, cik bieži viņi gatavo mājās, ar ko viņi lutina savus mājiniekus, kas tiek likts galdā ģimenes svinībās un kā viņi novērtē savu tuvinieku centienus virtuvē. Izrādās, ka lielākā daļa mājās no priekšautiem un plītīm tomēr atpūšas.
Sergejs Šiporovs, restorāns “DOME”
“Virtuvē es pavadu maksimums stundu. Brīvdienās. Nu, reizēm varu pagatavot brokastis. Tā vienmēr ir klasiskā biezputra, pankūkas, karstmaizes. Reizēm vafeles. Reiz centos iepriecināt ģimeni ar pašgatavotu torti “Cielaviņa”… Aizgāja ļoti daudz laika, bija nepieciešams daudz produktu, bet beigās sanāca “ups”. Kopumā torte man neizdevās. Nācās atzīt, ka tas man nepadodas.
Mājās gatavo sieva. Un es nekritizēju. Esmu viņai ļoti pateicīgs. Turklāt viņa gatavo garšīgi. Dažreiz tomēr ir tā, ka man šķiet, ka viņas ēdienu kaut kā var papildināt un varu viņai to ļoti delikāti pateikt. Ļoti delikāti!
Lielus ģimenes mielastus neesam rīkojuši kādus gadus astoņus. Manā skatījumā svētku rīkotājam tas nav liels prieks: sākumā tu visu dienu gatavo, pēc tam tu esi viesmīlis, un beigu beigās tev viss ir jāsakopj. Ja kādreiz pie mums ciemos brauc draugu kompānija vai radinieki, mēs uz ātru roku uzklājam galdu ar uzkodām un labu vīnu – olīvas, sieri, šķiņķis. Un ir labi, visi ir apmierināti."
Deniss Ivankovs, “SNOB Bar & Restaurant”
“Mājās virtuvē vairāk laika pavada mana sieva. Kā pavarda sargātāja un katlu pavēlniece. Bet mana funkcija, kā jau jebkuram citam vīrietim, ir būt pelnītājam!
Sieva gatavo biežāk, garšīgāk un pareizāk. Bet (!) mūsu mājas virtuves ietvaros. Mēs esam precējušies 13 gadus un šajā laikā, protams, jau esam izzinājuši viens otra un mājinieku gaumi. Bet, ja kritizē, tad vari palikt bez saldā ēdiena un ne tikai.
Brokastīs mums ir glāze svaigas sulas, sātīga, garda un sulīga omlete un nedaudz mazsālīta laša, šķipsniņa rukolas salātu. To visu papildina ar labu olīveļļu un svaigi maltiem pipariem. Vai vienkārši putra. Dievinu graudaugus!
Mans lepnums ģimenes galdam ir kraukšķīga pīle ar āboliem, sautētiem kāpostiem, pīles taukos ceptiem kartupeļiem ar ķiploku un rozmarīnu un brūkleņu mērci.
Reiz nolēmu pagatavot kaut ko jaunu, bet ēdiens nesanāca tā, kā iecerēts. Taču sanāca daudz labāk. Galu galā 25 gadi virtuvē ļauj par sevi manīt. Lai kaut ko pagatavotu slikti, būtu jāpacenšas.
Man arī vecāku mājā ir paveicies ar mājas virtuvi: gardi pelmeņi un kartupeļu pankūkas, Napoleona torte. Sievasmāte lieliski gatavo karpu alū un šokolādes torti. Un vispār visi man tuvie draugi ir cilvēki, kas saistīti ar profesionālo virtuvi. Tāpēc es vienmēr ēdu gardi un skaisti.”
Andrejs Šmatčenko, restorāns “International Riga”
“Es mājas virtuvē pavadu maz laika. Bet svētkos noteikti cenšos iepriecināt ar kaut ko interesantu.
Mājas virtuvei man nav tāda ēdiena, kas būtu mans lielākais lepnums. Idejas rodas spontāni. Viss ir atkarīgs no situācijas, iemesla, kāpēc gatavot. Piemēram, Jaunajam gadam varu pagatavot pīli vai zosi. Varu cepeškrāsnī izcept lasi ar olīvām un vīnu. Nesen biju atvaļinājumā – sievu iepriecināju ar jūras veltēm. Vārīju mīdijas, cepu garneles.
Darbus virtuvē ar sievu dalām uz pusēm. Kad sieva gatavo, varu dot padomu, bet nekādā gadījumā nevaru kritizēt. Man ir viņas gatavotie ēdieni, kas man garšo visvairāk. Piemēram, viņa boršču gatavo tā, ka es esmu gatavs nedēļu ēst tikai un vienīgi to!
Neveiksmes mājas virtuvē nevaru atcerēties. Nu, iespējams, ļoti sen nav izdevusies cepta vista. Bet problēma bija vistā – putns bija pārāk ciets, sīksts. Ne tā izaudzināta vai ne tā šķirne… Tātad, vainīga bija vista, pret mani nebija nekādu pretenziju.
Darba dienās sev gatavoju brokastis un tās ir visnotaļ specifiskas. Pirms darba sajaucu dažādas sēklas, klijas, svaigas ogas ar karoti proteīna, sakuļu blenderī un dzeru šādu veselīgu dzērienu. Bet brīvdienās gatavoju visvienkāršākās brokastis – omletes, putras.
Bet manu tuvinieku mīļāko ēdienu manā izpildījumā nosaukt nevaru. Viņiem kopumā patīk, kā es gatavoju. Visi ēd ar baudu un slavē.”